PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Bitcoin – rodzaj waluty czy coś więcej?

Bitcoin czy inaczej bitmoneta to wirtualna, elektroniczna waluta, inaczej kryptowaluta. Została wprowadzona w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto. Tak naprawdę nie wiadomo czy pod tą nazwą kryje się jedna osoba czy też grupa osób.

Dziś operujemy pieniądzem tzw. fiducjarnym (z łac. fides-wiara), który opiera się właśnie na zaufaniu dla rządów i banków, kreujących politykę pieniężną poprzez wielkość emisji walut i operowanie stopami procentowymi. Każde zwiększenie emisji waluty, czyli dodruk, zmniejsza jej wartość (inflacja), a całość tej polityki oparta na przymusowym pieniądzu tak naprawdę zaprzecza idei wolnego rynku.

Kryptowaluty- przeciwieństwo tradycyjnego pieniądza

Bitcoin powstał jako przeciwieństwo naszych obecnych środków płatniczych. Jest odporny na inflację, bo nie można go dodrukować. Banki i rządy nie mają wpływu na jego wartość, bo ją określa po prostu wolny rynek. Ponadto zaufanie czy wiara w politykę pieniężną zastępują tu twarde dowody matematyczne.

Dzięki temu w ciągu ostatnich lat liczba użytkowników tej kryptowaluty wzrosła do kilku milionów i grupa nadal się powiększa. To pociąga za sobą w sposób logiczny wzrost wartości bitcoina, z kilku centów do 1000$.

Zalety używania bitcoina:

  • Bardzo szybkie transakcje,
  • Całkowite pominięcie pośredników w postaci banków i firm finansowych,
  • Anonimowość, możliwość zmiany adresu bitcoin w dowolnym momencie,
  • Znikome prowizje i inne opłaty, bo brak tu kosztów zarządzania,
  • Brak możliwości blokowania kont,
  • Dobry poziom bezpieczeństwa transakcji,
  • Wygoda, zero formalności, samodzielne zakładanie kont i operowanie walutą,
  • Brak zagrożenia niekorzystnymi zmianami na rynku kryptowalut, wszystko odbywa się demokratycznie z udziałem odpowiednio dużej ilości użytkowników,
  • Brak możliwości zarekwirowania zasobu przez komornika, bank czy drugą połówkę po rozwodzie.

Przyszłość z bitcoinem

Zakłada się, że bitcoin podbije sferę finansową naszego świata. Jego twórcy liczą na to, że tak jak kiedyś znikały stare środki płatnicze w postaci np. muszelek czy bursztynu, tak teraz zagładzie ulegną banknoty i monety oraz obrót elektroniczny naszego pieniądza, a nastaną kryptowaluty. I może coś w tym jest, skoro handel coraz bardziej przenosi się do internetu, a bitcoin radzi sobie tam znacznie lepiej niż tradycyjne waluty. Już dziś szybciej i łatwiej, a do tego praktycznie bezprowizyjnie można nim płacić za wiele rzeczy. Na tym tle tradycyjne przelewy czy płatności kartami kredytowymi wypadają blado. Przelew realizowany jest długo, a koszty operacji i przewalutowania często zniechęcają do transakcji, zwłaszcza przy drobnych kwotach. Można więc śmiało stwierdzić, że kiedy sieć sprzedawców i usługodawców obsługujących bitcoiny rozrośnie się bardziej, takie nowoczesne transakcje staną się codziennością. Będzie można zarezerwować nocleg, kupić bilet samolotowy i np. bilet na mecz w dowolnym miejscu na globie bez prowizji i żmudnych formalności. Taka optymalizacja ma przed sobą przyszłość, bo my sami stajemy się coraz bardziej wymagającymi klientami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *