PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Biuro Informacji Gospodarczej – co to za instytucja?

Biuro Informacji Gospodarczej to instytucja działająca na terenie naszego kraju, która zajmuje się gromadzeniem informacji na temat dłużników. Co warto wiedzieć na jej temat?

BIK a BIG

Biuro Informacji Kredytowej nie jest tym samym, co Biuro Informacji Gospodarczej. Są to dwie zupełnie różne instytucje zbierające odmienne informacje. Pierwsza z nich działa na podstawie Ustawy o Prawie Bankowym, druga – o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. BIK tworzą banki, BIG – Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Długów ERIF BIG S.A. oraz InfoMonitor S.A.

Skrótem BIG posługiwać mogą się wyłącznie podmioty udzielające konkretnych informacji gospodarczych. Wpis do tworzonej przez nie bazy pełni głównie funkcje ostrzegawcze.

Co leży w zakresie kompetencji BIG?

Biuro Informacji Gospodarczej zbiera informacje ze wszystkich sektorów gospodarczych. Przedsiębiorca może sprawdzić w BIG-u każdego konsumenta czy przedsiębiorcę, lecz wyłącznie za jego zgodą. Bezpłatnie zrobić można to raz na 6 miesięcy. Każdy z BIG-ów prowadzi autorską bazę dłużników, a informacje zawarte w każdym z nich mogą być zgoła odmienne.

W jakiej sytuacji możemy trafić do bazy BIG?

Zgodnie z zasadami, do BIG-u trafimy w sytuacji, gdy dojdzie do powstania długu w związku z określonym stosunkiem prawnym, a wysokość zadłużenia będzie przekraczała 200 złotych (w przypadku przedsiębiorców jest to 500 złotych). Kolejny z warunków, jaki musi zostać spełniony to upłynięcie minimum 60 dni i miesiąca od daty wysłania listu z upomnieniem. W bazie BIG-u znajdziemy się także wówczas, gdy posługujemy się fałszywym dowodem osobistym.

Co zrobić, aby usunięto nas z BIG-u?

Gdy zostaliśmy zgłoszeni do Biura Informacji Gospodarczej, zostaniemy tam aż do momentu, gdy wierzyciel nie powiadomi o tym instytucji. Wpis zostanie usunięty, gdy uregulujemy swój dług. Należy być świadomym tego, że przedsiębiorca musi zawiadomić BIG o uregulowaniu długu w terminie 14 dni. W przeciwnym wypadku grozi mu kara w wysokości 30 000 złotych. Wpis może zostać usunięty szybciej, gdy uda nam się dojść do porozumienia z wierzycielem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *