PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Jak mądrze korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to wygodna forma dłużnego finansowania dostępna cały czas. Mamy ją w portfelu i możemy w dowolnym momencie z niej skorzystać. To kuszące, ale żeby nie popaść w spiralę długów, trzeba umieć mądrze korzystać z dobrodziejstw karty kredytowej.

 

Karta kredytowa – jak to działa?

 

Zacznijmy od tego, jak działa karta kredytowa. Zrozumienie tego mechanizmu to podstawa prawidłowego używania tego instrumentu finansowego. Karta kredytowa wydawana jest na wniosek. To typowy wniosek, jaki składa się o inne dłużne finansowanie, jak limit na koncie czy zwykły kredyt. Trzeba przejść weryfikację wiarygodności kredytowej aby uzyskać kartę kredytową. Karta związana jest z kontem kredytowym, gdzie znajdują się środki, które można wykorzystać. To , ile ich będzie, zależy od banku i naszej zdolności kredytowej. Zazwyczaj to kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Z karty kredytowej można dowolnie korzystać, na przykład płacąc za zakupy czy dokonując przelewów online. Wtedy pieniądze zejdą z konta i limit się zmniejszy. Zacznie się tzw. okres bezodsetkowy. To prezent od banku – przez 30 lub 60 dni nie będą naliczane odsetki od wykorzystanej kwoty. Po tym czasie, zacznie się okres odsetkowy. Od wykorzystanej kwoty będą naliczane codziennie odsetki. Aby tego uniknąć, musimy spłacić dług. Możemy spłacić cały dług i wtedy znów pełna pula środków będzie dla nas dostępna, a odsetki nie będą naliczone. Możemy spłacić też tzw. minimalną kwotę spłaty. To kwota konieczna do uiszczenia po okresie bezodsetkowym, aby móc dalej korzystać z karty. Zazwyczaj jest ustalana na poziomie 10 procent kwoty limitu na karcie kredytowe. Jeśli spłacimy te kwotę, niepowiększona jeszcze o odsetki, to dalej mamy aktywną kartę. Zaś reszta sumy pozostają do spłaty będzie podlegała oprocentowaniu. Do momentu kiedy ją spłacimy, będą naliczane odsetki i nasz dług będzie rósł. W międzyczasie możemy znów wykorzystać środki na karcie i zacząć okres bezodsetkowy na te sumy. Wydaje się to skomplikowane, ale wszystko będzie jasno rozpisane w naszym rozliczeniu, które raz w miesiącu bank przysyła. Znajdziemy tam aktualną kwotę do spłaty, minimalną kwotę do spłaty, odsetki od niespłaconych sum, limit do wykorzystania. Karta kredytowa to kredyt odnawialny – za każdym razem, gdy spłacimy środki, odzyskujemy cały limit do wykorzystania. Możemy zatem wielokrotnie wykorzystać przyznany limit. Konieczne jest też wspomnienie o tym, że banki naliczają opłaty za wydanie karty, zazwyczaj drobne, oraz za jej miesięczne używanie – kilka do kilkunastu złotych miesięcznie.

 

Na co uważać korzystając z karty kredytowej?

 

Przede wszystkim na to, by raczej nie przekraczać terminu spłaty poza okres bezodsetkowy. Odsetki mogą wynosić nawet 10 procent w skali roku, zatem sporo. Nieopłacalne jest dłuższe niespłacanie długu. Jeśli wiemy, że nie uda nam się oddać pieniędzy w ciągu 30 czy 60 dni, lepiej nie wykorzystujmy środków na karcie. Aby nie utracić płynności finansowej, nie traktuj środków z karty jako pożyczki, ale jako Twoje własne środki, bo i tak będziesz musiał je w niedługim czasie oddać. Zawsze pamiętaj by spłacić minimalną kwotę do spłaty. Niespłacenie tej minimalnej części długu pociągnie za sobą dość dotkliwe konsekwencje. Warto ustawić zlecenie przelewu na przykład zaraz po otrzymaniu pensji, by zawsze mieć środki oraz by nie zapomnieć o spłacie. Trzeba też dobrze chronić kartę kredytową. Wszystkie dane niezbędne do wykonania nią operacji są zapisane na niej. Nie ma ona PIN-u. Zatem jeśli zgubimy kartę, to narazimy się na utratę środków.

 

Korzyści z korzystania z karty kredytowej

 

Poza możliwością wygodnego zapłacenia za zakupy czy przelewy, korzystając z dodatkowych środków, karta kredytowa ma jeszcze kilka innych zalet. Można nią łatwo płacić za granicą, bez potrzeby wożenia ze sobą gotówki. Trzeba jednak uważać na przewalutowania i sprawdzić kurs, po jakim pieniądze zostają zaksięgowane przed wyjazdem za granicę. Każdy bank ma swoje przeliczniki, nie korzysta z oficjalnych kursów NBP. Poza tym karty dostępne w Polsce są denominowane w euro lub dolarach. Co to znaczy? Jeśli płacisz właśnie w euro lub dolarach, to nie ma to wielkiego znaczenia. Dolary i euro zostaną przeliczone na złotówki po kursie bankowym. Jeśli zaś płacisz na przykład w funtach brytyjskich, to najpierw kwota zostanie przewalutowana na euro lub dolary, zależnie od tego, jaka jest denominacja karty. Potem ta kwota jest dopiero przeliczana na złotówki. Nawet jeśli nie będziesz w związku z tym dużo płacić kartą kredytową za granicą, to i tak może ona być przydatna. Często hotele czy wypożyczalnie aut lub sprzętu wymagają karty kredytowej jako zabezpieczenia. Podróżowanie bez karty kredytowej, na przykład po Stanach Zjednoczonych, może być uciążliwe. Kart kredytowa nie wymaga podania PIN-u. Korzysta się z niej używając kodu CVV/CVC na odwrocie karty, podając datę ważności i jej numer. Wszystkie te liczby znajdziesz na karcie, nie ma więc potrzeby zapamiętania PIN-u ani ryzyka, że go zapomnisz i utracisz dostęp do karty. Warto też wspomnieć, że niektóre banki oferują programy rabatowe czy dodatkowe świadczenia do karty kredytowej.

 

Jaką kartę kredytową wybrać?

 

Szukając oferty karty kredytowej, sprawdzaj przede wszystkim okres bezodsetkowy oraz koszty wydania i posiadania karty. Oprocentowanie nie jest tak ważne, bo i tak będziesz starał się nie korzystać z karty tak, by być zmuszonym do zapłaty odsetek. Ważne jest, ile masz czasu na spłatę bez odsetek, ile może wynieść limit oraz ile będziesz płacić stale za kartę.  Poszukaj też ofert z programami rabatowymi czy dodatkowymi pakietami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *