PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Im wcześniej rozpoczniemy edukację finansową dziecka, tym lepiej. To stwierdzenie wydaje się oczywiste, a mimo to próżno szukać takiej tematyki w podstawie programowej przedszkola, czy szkoły podstawowej. Rodzice często mają problem z rozmową o pieniądzach i nauczeniem swoich pociech racjonalnego korzystania z nich. Wbrew pozorom, wcale nie jest to trudne zadanie. Wystarczy odrobina chęci, aby przybliżyć najmłodszym skomplikowany świat finansów.

Wspólne zakupy

Wizyta w sklepie do doskonały pretekst, by pokazać dziecku, jaką funkcję pełnią pieniądze. Może ono przekonać się, że każdy towar ma swoją, określoną cenę, którą należy uregulować przed opuszczeniem sklepu. Widzi, że rodzic porównuje różne produkty nie tylko ze względu na ich skład, czy zastosowanie, ale również cenę. Zauważa, że za zakupy można zapłacić przy pomocy gotówki lub karty płatniczej. Prawdopodobnie również nie raz było świadkiem wypłacania pieniędzy  z bankomatu. Te wszystkie czynności, które osobie dorosłej mogą wydać się prozaiczne, mają bardzo duże znaczenie dla dziecka i jego budowania wiedzy o finansach. Po powrocie do domu z pewnością będzie zadawało mnóstwo pytań, świadczących jego zainteresowaniu.

Zabawa w sklep

Kolejnym etapem poznawania przez dziecko świata finansów są próby odtworzenia zaobserwowanych sytuacji. Doskonałym sposobem jest na to wspólna zabawa w sklep. Maluch, oprócz tego, że uczy się wartości pieniądza i rozróżniania nominałów, zaczyna przyswajać sobie pojęcia takie jak cena, koszt, zarobki, oszczędności, czy budżet domowy. To bardzo ważny i pożyteczny etap jego późniejszej edukacji finansowej.

Skarbonka na oszczędności

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko w przyszłości było oszczędne i rozsądnie gospodarowało swoimi pieniędzmi, musimy je tego nauczyć. Najprostszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem, aby pozwolić zrozumieć dziecku zasady oszczędzania jest pokazanie mu, na czym ono polega. Dzieci zazwyczaj bardzo chętnie odkładają do własnej, nowej skarbonki otrzymywane drobne. Szczególnie, kiedy zauważą, że z każdym dniem jest ich coraz więcej. Dobrym pomysłem jest również wspólne odkładanie pieniędzy na jakiś, z góry określony cel, np. rodzinną wycieczkę, wyjście do kina, czy wesołego miasteczka. Im  bardziej atrakcyjne będzie przeznaczenie uzbieranej sumy, tym chętniej maluch będzie dorzucał monety do skarbonki. Nawet niewielkie, ale własne oszczędności dla dziecka mają bardzo duże znaczenie. Czuje ono, że dają mu one moc nabywania różnych towarów, a im jest ich więcej, tym zakup może być bardziej atrakcyjny. To doskonała sytuacja, aby wytłumaczyć dziecku, że nie warto wydawać całego kieszonkowego od razu. Lepiej przynajmniej część odkładać na inny cel, np. zakup wymarzonej zabawki. Taka motywacja z pewnością podziała na wyobraźnię nawet kilkulatka.

Pamiętajmy, że rozmowy o finansach muszą być dostosowane do wieku dziecka, a najlepiej, aby były poparte wieloma przykładami, takimi jak wspólne zakupy, planowanie budżetu, wręczanie dziecku niewielkiego kieszonkowego, czy zachęcanie do oszczędzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *