PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Jakie zapisy muszą występować w umowie pożyczkowej?

Główną podstawą do udzielenia pożyczki według ustawy o Kodeksie cywilnym jest umowa – pisemna lub ustna, w zależności od wysokości kwoty. Zawierając umowę na piśmie, powinny w niej zostać zawarte odpowiednie informacje.

Kodeks cywilny a pożyczka

Udzielanie pożyczek zostało jasno określone w artykule 720 Kodeksu cywilnego. Mówi on między innymi o tym, że przez umowę pożyczki, dający ją, zobowiązuje się do przeniesienia własności na biorącego. Pożyczką może być zarówno określona kwota, jak również rzeczy, które powinny zostać odpowiednio oznaczone co do jakości. Biorący pożyczkę, zobowiązuje się do zwrotu tej samej ilości pieniędzy lub tej samej ilości rzeczy tej samej jakości. W przypadku pożyczki udzielanej na kwotę większą niż 500 złotych konieczne jest zawarcie jej w formie pisemnej. Oznacza to, że jeżeli udzielana jest pożyczka na 500 zł online, powinna ona mieć również formę pisemną.

Elementy pożyczki on-line

Ogromną popularnością cieszą się pożyczki, które udzielane są drogą elektroniczną – bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności, szybko i sprawnie jak zachęcają nas reklamy. Jednak podstawą tego rodzaju pożyczki od 500 złotych jest właśnie umowa pisemna. Wówczas w takiej umowie powinno zawrzeć się kilka istotnych elementów:

– rodzaj udzielonej pożyczki,

– termin oraz sposób spłaty pożyczki,

– oznaczenie pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy,

– ilość egzemplarzy przygotowanej umowy pożyczkowej.

Umowa pożyczki gotówkowej zawarta drogą online jest równoznaczna z zawarciem umowy pożyczkowej na odległość. Istotnymi elementami pożyczki są miejsca, w których zawarto informacje  o zerwaniu umowy, czy odstąpieniu od niej. Należy także pamiętać, że w przypadku umowy zawieranej na odległość (np. przez Internet) konsument ma prawo do odstąpienia od umowy do 14 dni – wówczas nie musi on podawać przyczyny, ani nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *