PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Likwidacja VAT? Nowa idea Ministerstwa Finansów

Od pewnego czasu w mediach zaczęło robić się głośno na temat zlikwidowania deklaracji VAT i zastąpienia jej czymś innym. Ministerstwo Finansów rozpoczęło intensywne przygotowania nad projektem, który w swoich założeniach opiera się na rezygnacji z przyjmowania deklaracji VAT w systemie comiesięcznym i co kwartalnym na rzecz raportów w postaci JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jest to forma elektroniczna składanej dotychczas deklaracji podatkowej. Kiedy możemy spodziewać się terminu całkowitej rezygnacji z VATU? Wedle zapowiadanych doniesień, likwidacja tradycyjnego kształtu tego podatku ma nastąpić około 1 stycznia 2019 roku.

Dlaczego JPK? Przesłanki ku zaletom wynikającym z wprowadzenia zmiany

Pomysł zmian mających na celu dążenie do usunięcia klasycznej postaci deklaracji VAT jest związany z apelami podatników, nieustannie wnoszących o możliwość chociaż minimalnego zniesienia niosących za sobą w konsekwencji wiele biurokracyjnych zawiłości obowiązków, które należało spełniać na rzecz instytucji Urzędu Skarbowego. Raporty JPK_VAT zawierają już w dużej mierze informacje, które były później składane w dokumencie VAT-7, a więc powstawał proces stopniowo piętrzącej się i niedającej spokojnie spać tak zwanej “papierologii”, a w niej zawsze znajdzie się jakaś luka bądź brak spójności. JPK jako wyodrębniony system samodzielnie istniejący ma być ułatwieniem nie tylko dla podatników, ale i samego fiskusa.

Działanie w ramach raportów Jednolitego Pliku Kontrolnego

Eksperci (głównie doradcy podatkowi) przekonują, że pozbycie się klasycznej deklaracji VAT-owskiej stanowi krok w przód, jeżeli chodzi o zniesienie utrudnień biurokracyjnych dla przedsiębiorców. Zgodnie podkreślają jednak również konieczność podjęcia pewnych kroków, zbliżających JPK do systemu spełniającego wszystkie potrzebne restrykcje. Chodzi między innymi o uzupełnienie JPK o potrzebne punkty dotyczące na przykład skrupulatnie wyliczonej kwoty danego zobowiązania lub nadwyżkę VAT obejmującą poprzedni okres, jak i zdefiniowanie drogi zwrotu podatku. Jak na razie, złożenie oświadczenia w oparciu o korzystania z formuły narzuconej przez Jednolity Plik Kontrolny, objęło swoją obligatoryjnością tylko duże przedsiębiorstwa. Z biegiem czasu również i jednoosobowe działalności gospodarcze nie unikną tego typu rozliczenia (według mniej lub bardziej oficjalnych doniesień, ma to mieć miejsce około 1 stycznia 2018 r.) . Specjaliści twierdzą, że całkowite przejście na JPK i likwidacja VAT to proces bardzo uzależniony od poziomu przystosowania przedsiębiorców do nowego rodzaju deklaracji. W praktyce oznacza to bowiem dla nich spory komfort I wygodę – dotychczas występowało bardzo dużo rozbieżności pomiędzy dwoma dokumentami, które powodowały wykrywanie przez fiskus błędów, stających się domniemaną podstawą do postawienia zarzutu usiłowania dokonania oszustwa podatkowego. Czy nowa koncepcja zda egzamin? Na pewno czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *