PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Poradnik – na co uważać biorąc pożyczkę

Trudno obecnie znaleźć osobę, która nie ma kredytu czy też pożyczki gotówkowej. Pożyczamy zarówno w banku jak i od instytucji pozabankowych, decydujemy się na pożyczkę tradycyjną bądź też na taki produkt, jak szybka pożyczka przez Internet. Tyle tylko, że później przychodzi rozczarowanie. Dlaczego? Bo ponad 50 proc. pożyczkobiorców nie czyta dokładnie umowy, nie zwraca również uwagi na inne kwestie związane z pożyczeniem pieniędzy.

Ignorancja, a przynajmniej brak ostrożności w tej materii bywa bardzo kosztowna. Nagle bowiem okazuje się, że spłacamy dużo więcej, niż planowaliśmy, narażamy się na dodatkowe koszty bądź też nabywamy dodatkowe produkty, których wcale nie chcieliśmy. Dlatego też, jeśli decydujemy się na zaciągniecie pożyczki, musimy mieć świadomość istnienia kilku pułapek.

  1. Uważaj na promocje – wszystkie super oferty przykuwają naszą uwagę i sprawiają, że dajemy się zwabić do placówki bankowej lub też innej instytucji finansowej. Tam zostajemy powiadomieni o ograniczonej dostępności produktów finansowych w promocji i zachęceni do podjęcia natychmiastowej decyzji. Nie zawsze słusznej, jak się okazuje, bowiem często taka „promocyjna pożyczka” jest droższa od ogólnie dostępnej, choć teoretycznie jest bez żadnych dodatkowych opłat, bez zaświadczeń itp. Najważniejsze w tym przypadku jest opanowanie i – nawet w obliczu presji wywieranej przez pracownika  – dokładne zapoznanie się z treścią oferty oraz umową, a także dokładne wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. W jaki sposób? Jeśli czegoś nie rozumiesz, coś jest niejasne, zadawaj po prostu pytania!.
  2. Dokładnie przeanalizuj koszty pożyczki – kluczową kwestią jest to, ile tak naprawdę zapłacimy za udzielenie pożyczki. Dlatego warto dokładnie przestudiować te zapisy, które mówią o całkowitej rzeczywistej rocznej stopie jej oprocentowania, uwzględniającej wszystkie odsetki, ewentualne prowizje oraz pozostałe koszty. Również umowy pożyczek udzielanych przez instytucje pozabankowe zawierają zapisy o dodatkowych opłatach, pobieranych w różnych sytuacjach. To im szczególnie uważnie warto się przyjrzeć, rozwiewając na bieżąco wszelkie wątpliwości i zastanawiając się nad ewentualnym prawdopodobieństwem wystąpienia wymienionych zdarzeń. Jest to niezbędne jeszcze przed podpisaniem umowy, bowiem już po fakcie może nas spotkać niemiłe rozczarowanie.

Warto jednak poświęcić nieco czasu na analizę dostępnych ofert, bowiem firmy oferujące takie produkty, jak szybka pożyczka przez Internet, dla nowych klientów często mają niezwykle atrakcyjną ofertę w ramach której koszty tej pożyczki mogą być nawet zerowe.

  1. Szybkość otrzymania pożyczki i inne warunki – w sytuacji, kiedy priorytetem jest dla nas czas otrzymania pożyczki, warto szukać takich firm, które oferują nam jej przyznanie w ciągu kilkunastu godzin czy maksimum kilku dni (szybkość otrzymania pożyczki jest zwykle uzależniona m.in. od obowiązujących w danej instytucji procedur, czasu złożenia wniosku oraz godzin pracy danej placówki). Przykładowo, tzw. szybka pożyczka przez Internet, jest przyznawana od razu po weryfikacji wniosku, maksymalnie skrócony jest czas przelewu pieniędzy na nasze konto. W sytuacji, kiedy nie zależy nam tak bardzo na czasie uruchomienia pożyczki, warto skupić się na okresie jej spłaty – najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem (z uwagi na niskie raty), jest wybór możliwie najdłuższego okresu spłaty.
  2. Zweryfikuj słowa doradcy  – mimo iż doradca w placówce czy na infolinii powinien nam doradzić, jaką ofertę wybrać, która w naszej sytuacji będzie najbardziej korzystna, to nie zawsze tak się dzieje. Dodatkowo może on, świadomie bądź nie, wprowadzić nas w błąd. Dlatego też warto potwierdzać uzyskane informacje szczególnie, jeśli budzą naszą wątpliwość. Sięgnijmy zatem po regulamin instytucji, ofertę danej pożyczki czy warunki umowy, notując ewentualnie wszelkie niejasne dla nas kwestie albo informacje, które są rozbieżne z tymi podanymi przez doradcę.
  3. Uważaj na dodatkowe produkty – analizując ofertę, warto zwrócić uwagę na to, czy jej atrakcyjne warunki nie zobowiązują nas do zakupu dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenie pożyczki ubezpieczenie na życie, itd.
  4. Ubezpieczenie zamiast prowizji  – jeśli zostaniesz postawiony przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy prowizją a ubezpieczeniem, zawsze wybieraj ubezpieczenie. Prowizja jest bowiem kosztem przynoszącym pożytek wyłącznie dla banku / instytucji, natomiast ubezpieczenie jest przydatne w losowych sytuacjach, na dodatek w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki można uzyskać zwrot jego części. Warto jednak upewnić się co do rodzaju (np. polisa na życie, od utraty pracy) oraz zakresu tego ubezpieczenia
  5. Możliwość odstąpienia od umowy – niezwykle ważną kwestią jest możliwość odstąpienia od umowy. Dlatego – w przypadku umowy zawieranych w lokalu – istotne jest dokładne zapoznanie się z jej zapisami odnośnie terminów odstąpienia. Każda firma udzielająca pożyczek powinna zawrzeć takie informacje w umowie, bowiem pozwalają one na odstąpienie od umowy pożyczki oraz zwrot jej kwoty w terminie akceptowalnym dla odstąpienia, bez obowiązku uiszczania jakichkolwiek opłat związanych z jej udzieleniem, tj. prowizje czy odsetki. Dodatkowo, w przypadku takiego produktu jak szybka pożyczka przez Internet, kiedy umowa zostaje zawarta na odległość, poza siedzibą przedsiębiorstwa, konsument ma prawo odstąpić od niej bez podawania przyczyny w ciągu czternastu dni.
  6. Warunki wcześniejszej spłaty – istotną kwestią są również zawarte w umowie warunki wcześniejszej spłaty pożyczki. Warto poszukiwać takiej oferty, która umożliwi nam wcześniejszy zwrot pieniędzy bez dodatkowych opłat bądź też stworzy szansę na umorzenie części prowizji czy odsetek przy okazji wcześniejszej spłaty pożyczki.
  7. Wakacje od pożyczki  – oprócz warunków spłaty i kosztów musisz również przeanalizować warunki jej spłaty wówczas, kiedy z różnych względów nie będziesz w stanie tego dokonać bądź rata pożyczki nie będzie pokryta w całości. Sprawdź w umowie i / lub upewnij się u pracownika instytucji, czy w przypadku ewentualnych kłopotów istnieje możliwość zawieszenia spłaty pożyczki, obniżenia miesięcznych rat itp. Przeanalizuj również koszty takiej zmiany terminu spłaty czy nieterminowego wywiązania się z obowiązku, a także procedurę windykacyjną. Pamiętaj, iż przypomnienie o braku wpłaty, niezależnie od formy (np. sms, list polecony itp. ) to dla ciebie dodatkowe obciążenie, które oznacza podwyższenie całkowitego kosztu pożyczki.

Pamiętaj również, by przed zaciągnięciem pożyczki sprawdzić, czy jej kwota zaspokoi potrzeby – doskonałym antidotum na chwilowy brak gotówki, jest na przykład szybka pożyczka przez Internet, jednak większość instytucji finansowych oferuje ją w stosunkowo niskich kwotach szczególnie, jeśli staramy się o nią po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *