PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Rodzicu! Naucz dziecko oszczędzania!

Edukacja finansowa jest bardzo ważnym elementem życia dziecka. Im wcześniej nauczymy je, jaką wartość mają pieniądze i jak dobrze nimi gospodarować, tym szybciej zobaczymy pierwsze, wymierne efekty naszej pracy. Niestety, program nauczania realizowany w przedszkolach i szkołach nie jest przystosowany do dogłębnej analizy tego tematu, dlatego, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na świadomego konsumenta potrafiącego oszczędzać i mądrze zarządzać swoimi finansami, musisz sam je tego nauczyć.

Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim, dziecko musi poznać wartość pieniądza. Maluch nie nauczy się odpowiedzialnego dysponowania własnym kapitałem, jeśli nie będzie wiedział skąd się biorą pieniądze oraz, że ich zasoby nie są nieograniczone. Oczywiście, kilkulatek może mieć problem ze zrozumieniem trudnych kwestii i zawiłych definicji, jednak przyswojenie prostych zasad nie powinno być dla niego dużym wyzwaniem. Jeśli chcesz aby nauka oszczędzania stała się dla niego przyjemnością, zapoznaj się z kilkoma cennymi radami.

Pozwól dziecku uczestniczyć w zakupach

Choć wielu rodziców na czas wizyty w supermarkecie woli zostawiać swoje pociechy w domu, wspólne zakupy są doskonałą okazją do poznania podstaw przedsiębiorczości. Dziecko zauważa, że każdy produkt ma swoją cenę, którą należy uregulować przed wyjściem ze sklepu. Obserwuje, w jaki sposób zakupów dokonują rodzice – czy kupują według listy, wybierają tańsze produkty, kupują tylko to, po co przyszli itp. Mimo, że maluch niewiele jeszcze rozumie, dobre nawyki opiekunów szybko wejdą mu w krew.

Spraw, by nauka była zabawą

Po powrocie ze sklepu, warto utrwalić wiedzę, urządzając sklep…w domu. Dzieci uwielbiają takie zabawy, szczególnie jeśli angażują się  w nie również rodzice. Kupując i sprzedając różne przedmioty doskonalą swoje umiejętności w zakresie zarządzania finansami. Uczą się również, jak oszczędzać pieniądze. Dzięki atrapom banknotów, które możemy kupić w każdym sklepie zabawkowym, lub wykonać samemu starsze dzieci będą mogły trenować przeliczanie pieniędzy i wydawanie reszty. Maluchy, które nie znają jeszcze wartości liczbowych raczej nie poradzą sobie z tym zadaniem, ale utrwalą wiedzę, że pieniądze są niezbędne do dokonywania transakcji. Na pewno poczują się docenione, mogąc operować własnymi, zabawkowymi banknotami i decydując, na co je przeznaczą.

Dawaj dziecku kieszonkowe

To bardzo ważne, aby maluch wiedział, że ma swoje pieniądze i może nimi samodzielnie dysponować. Już 3-4 latki mogą dostawać tygodniówki. Oczywiście, będą to raczej symboliczne kwoty, ale pokażą dziecku, że systematyczne odkładanie pieniędzy pozwala na powiększenie ich ilości. Dobrze jest kupić maluchowi specjalną skarbonkę przeznaczoną na oszczędności. Kiedy  będzie mógł sam wrzucać tam monety i obserwować, jak rośnie ich ilość, dużo chętniej podejmie trud odkładania ich. Mimo, że chcemy aby nasze dziecko w przyszłości było oszczędne, nie powinniśmy zmuszać go do odkładania kieszonkowego. Jeśli nasza pociecha chce wydać otrzymane pieniądze na swoje małe przyjemności, pozwólmy mu na to. Zakazy mogą je zniechęcić. Zamiast tego, warto pokazać dziecku, że od czasem może kupić coś, co mu się podoba, ale systematyczne odkładanie pieniędzy pozwoli mu na zgromadzenie większej kwoty i przeznaczenie jej na coś bardziej atrakcyjnego. Dobrze jest zachęcać dzieci do określenia celu na który odkładają pieniądze- nowa piłka, wymarzona hulajnoga, czy bilet do kina- i dopingować je w tym postanowieniu.

Bądź dobrym przykładem

Dzieci najwięcej uczą się od nas, rodziców. Jednak to nie nasze słowa, a czyny przemawiają do nich najlepiej. Jeśli chcemy nauczyć nasze pociechy rozsądnego zarządzania swoimi pieniędzmi i długoterminowego oszczędzania, sami musimy stosować się do tych zasad. Dając dziecku dobry przykład możemy być pewni, że wypracowane w dzieciństwie nawyki będą obecne również w jego dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *