PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Trzy kroki, którymi należy zacząć inwestowanie w giełdę

Wszystko, co robimy w życiu jest na początku trudne. Niezależnie czy stawiamy pierwsze kroki w szkole, w nowym związku czy też pracy, konieczna jest cierpliwość i względny spokój. Nie inaczej będzie w przypadku inwestowania na giełdzie. Wiele osób podchodzi do tego zbyt spontanicznie, licząc na „złoty strzał”, który zdarza się niezwykle rzadko. A tu konieczne jest podejście metodyczne, ponieważ inwestowanie w giełdę niesie ze sobą poważne ryzyko utraty kapitału. Ważne są pierwsze trzy kroki.

Krok pierwszy – zdobądź konieczną wiedzę

Ileż to jest w życiu rzeczy, których najpierw musimy się nauczyć, zanim się za nie zabierzemy. Od jazdy na rowerze, poprzez gotowanie czy prasowanie, na pracy zawodowej skończywszy. Dlaczego więc zabieramy się za inwestowanie w giełdę zupełnie bez przygotowania? Przecież w ten sposób możemy stracić swoje długo i mozolnie odkładane oszczędności.

Gra na giełdzie to wbrew pozorom działanie, które wymaga szerokiej wiedzy, zwłaszcza  w przypadku profesjonalistów. Pamiętajmy, że praktycznie nic nie jest przypadkowe, to efekt tego, jak zachowuje się giełda w danym momencie. A składa się na to wiele czynników ekonomicznych i społecznych, które są zmienne i niesamowicie zróżnicowane.

Aby zacząć inwestowanie na giełdzie nie trzeba, rzecz jasna, zostać nagle ekonomistą, ale przyda się chociaż elementarna wiedza. W sieci można znaleźć sporo blogów i poradników na temat, jak zacząć, jakie są rynki, instrumenty inwestowania i metody analizowania rynku akcji. Warto też poczytać na temat formalności oraz zabezpieczeń, jakie istnieją na okoliczność nagłego zniknięcia aktywów lub innego oszustwa ze strony operatora. Na początek należy założyć konto maklerskie u jednego z pośredników, ponieważ tylko tak można potem nabywać i sprzedawać akcje. Tu warto sprawdzić warunki finansowe, jakie oferuje konkretna firma maklerska i opinie o niej. I jeszcze jedno, założenie inwestowania na giełdzie to zysk, a co za tym idzie, obowiązek podatkowy. Wiedza o wysokości podatku oszczędzi późniejszych rozczarowań, kiedy kwota zysku zostanie pomniejszona o 19%.

Krok drugi – dobierz rynek do siebie, a nie odwrotnie

Kiedy już przebrniemy przez stosowny elementarz, zyskamy też wiedzę o różnych rynkach, które pracują na giełdzie. To etap, kiedy trzeba się na coś zdecydować. Najlepszym pomysłem jest wybranie instrumentu inwestycyjnego tak, aby współgrał z naszą osobowością, a głównie z odpornością na ryzyko i cierpliwością. Na giełdzie można inwestować w akcje, ale też obligacje, kruszce, zboża albo modne ostatnio kryptowaluty. Zanim wybierzemy sposób inwestowania w giełdę, należy gruntownie przemyśleć kilka rzeczy. Jaki jest kapitał, który możemy w razie czego stracić bez wielkiej szkody dla swojego budżetu, ile czasu będziemy poświęcać dziennie na śledzenie notowań oraz na jaki okres zakładamy rozłożenie swoich oczekiwań na ewentualne zyski. Te wszystkie kryteria pomogą dopasować w miarę optymalnie instrument, z którego skorzystamy w swojej inwestycji w giełdę.

Krok trzeci – poobserwuj środowisko, w które chcesz zainwestować

Kiedy już wszystkie cechy i kryteria zostały określone i dokładnie wiemy, w co zainwestujemy swój kapitał, to wciąż jeszcze za wcześnie na decyzję niosącą już namacalne skutki finansowe. Najpierw należy przez jakiś czas poprzyglądać się „pracy” wybranego rynku i konkretnych aktywów. Służą do tego archiwalne i bieżące notowania oraz analizy profesjonalistów i wydawane przez nich prognozy. W ten sposób można samodzielnie wywnioskować na jakie czynnik nasza inwestycja może reagować zwyżką kursu, a co będzie powodować spadki.

 

W tych trzech krokach zawarte są czynności, które prewencyjnie należy przejść w odpowiedniej kolejności, aby inwestowanie na giełdzie nie było ślepą zabawą zakończoną fiaskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *