PolskTimes

Na naszym portalu znajdziesz wszystko o finansach, pożyczkach, kredytach. Tylko aktualne na naszej stronie!

Ulga na start dla młodych przedsiębiorców od marca 2018

Statystyki pokazują wyraźnie, że wiele osób wzbrania się przed założeniem własnej działalności gospodarczej z obawy, że nie uniesie zobowiązań jakie temu towarzyszą. Chociaż kładzie się nacisk na innowacje i rozwój, a w naszym kraju coraz częściej można spotkać ludzi z ciekawymi pomysłami w tym zakresie, to jednak widmo wysokich opłat obowiązkowych często zabija te idee w zarodku.

 

Co prawda, na początkujących biznesmenów czeka ulga w postaci tzw. małego ZUSu, która obejmuje okres dwóch lat, a ustawodawca nawet prowadzi prace nad wydłużeniem tej promocji do trzech lat, jednakże to nadal jest kwota ok. 520 zł na miesiąc, którą trzeba zapłacić. Przy założeniu, że start firmy niesie za sobą inne niebagatelne koszty, a początki działalności zwykle nie przynoszą zysków, to koszt ten może stanowić duży problem.

Aby pobudzić rodaków do przedsiębiorczości na własny rachunek, ustawodawca postanowił wdrożyć dodatkową promocję, która nosi roboczą nazwę „ulga na start”. Program ma zachęcać do zakładania działalności gospodarczej.

Ulga na start – na czym polega?

To ułatwienie dla początkujących firm wchodzi w życie od marca 2018 r., a jej głównym założeniem jest całkowite zwolnienie ze składek ZUS na okres pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Ulga na start przysługiwać będzie osobom, które założą pierwszą w życiu firmę oraz dla tych, którzy chcą spróbować ponownie swoich sił w biznesie po upływie 60 miesięcy. Wyłączenie stanowią przedsiębiorcy, którzy w ramach swojej działalności gospodarczej będą świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy, u którego pracowali w ubiegłym roku kalendarzowym, a czynności te będą pokrywały się z obowiązkami wykonywanymi podczas tej pracy.  

Oczywiście ulga na start nie jest obligatoryjna. Każdy przedsiębiorca, który w dowolnym momencie trwania okresu preferencyjnego uzna, że może opłacać składki ZUS, ma prawo zrezygnować z przywileju.

Warto pamiętać, że czas trwania ulgi na start liczy się nie od dnia zarejestrowania firmy, a dopiero od momentu dokonania pierwszej czynności bezpośrednio związanej z zadeklarowaną formą działalności gospodarczej. Upraszczając, od momentu wykonania pierwszej sprzedaży, dostawy bądź powstania usługi.

Ulga na start a mały ZUS

Na szczęście dla początkujących rekinów biznesu, obie promocje nie wykluczają się nawzajem. Przedsiębiorca, który skorzysta z ulgi na start, po zakończeniu półrocznego okresu preferencyjnego przechodzi automatycznie na dwuletni okres z małym ZUS-em. Jeśli w tym czasie ustawodawca dokończy prace nad wydłużeniem tego okresu, osoby, które zdecydowały się na prowadzenie działalności gospodarczej będą mogły skorzystać łącznie z 3,5 letniego okresu ulgowego.

Można śmiało powiedzieć, że takie ulgi mogą zachęcić do założenia firmy większą liczbę osób niż do tej pory. Zaletą tych programów jest fakt, że nie wymaga się od przedsiębiorcy niczego w zamian, np. obligatoryjnego okresu prowadzenia działalności przez wyznaczony okres. Obawy może budzić jednak kwestia wysokości preferencyjnej stawki ZUS. Jest ona niestety systematycznie co rok podnoszona i jeśli osiągnie w ten sposób zbyt wysoki pułap, to zainteresowanie własną działalnością gospodarczą znów spadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *